Защо всяка материя в природата има математическа основа? Кой научен подход се конкурира с емпиричния метод? Какви възгледи е поддържал Галилей относно математическото устройство на Вселената? На тези и на други въпроси отговаря професорът по физика на Масачузетския университет Макс Тегмарк в рамките на проекта Serious Science.
Аз мисля, че най невероятното нещо, за което хората научиха, изследвайки Вселената, – това е, че ние сме длъжни да мислим глобално, защото постоянно сме недооценявали не само размера на космоса, но и нашата възможност да го проумеем. Защо хората можаха да научат толкова много за космоса? Сега ние знаем значително повече, отколкото преди хиляда години. Човешкият разум е своеобразно удивителен. Но не става дума само в това. Има две силни идеи, които съставляват крайъгълния камък на съвременната наука. Едната от тях – трябва да се правят експерименти, да се получават данни за природата и да се използват тези знания. Другата идея: когато направим експерименти и получим всички данни, е нужно да ги преобразуваме в математически модели.
Ние толкова много предмети приемаме като даденост, че понякога забравяме да попитаме, защо някои предмети работят така безупречно. Аз смятам, че истинската причина, поради която ние научихме толкова много за нашата Вселена, – това е мисленето, че Вселената съдържа в себе си математически кодове, режими и закономерности, които ние можем да обединим с помощта на математически уравнения, по-точно да предсказваме каквито и да е явления и, в края на краищата, да осъзнаем как да конструираме тези или онези предмети. Това е древна идея. Още Питагор е говорил за това, че Вселената в някаква степен работи под формата на числа. В епохата на Ренесанса Галилео каза, че Вселената – това е една голяма книга, написана на езика на математиката.
Ако вие приемете идеята, че самият космос и неговите елементи не притежават никакви други свойства, освен математическите, то тогава твърдението, че всичко в света притежава математически свойства, няма да ви се струва толкова безумна. Ако това е истина, какво означава тя в действителност? Аз мисля, че това е една много добра новина за физиката, защото ако се беше оказало, че природата притежава свойства, нямащи математическа основа, това щеше да означава, че физиката е обречена. И един ден ние ще озовем в задънена улица за познанието ни за космоса, от която няма да можем да излезем. Ще бъдем заобиколени от предмети и вещи, които няма да сме в състояние да разберем. Без математическия подход за познанието на физическите закономерности, ние изчерпваме всички свои изследователски възможности.
Източник: postnauka.ru
Превод: Е-същност