Нашите предци са се катерили по дърветата, въпреки че вече са ходели изправени на два крака
Ново проучване на учени от Университета в Кент (Обединеното кралство), открива доказателства, че предците ни, живели преди около два милиона години, са прекарвали повечето време по дърветата, отколкото на земята.
Изправеното положение на тялото и ходенето на два крака, дълго време беше определящо за различието между съвременните хора и изчезналите видове от родословното ни дърво, произлизащи от познатите ни роднини: шимпанзета, горили и орангутани.
Ново проучване, публикувано от списанието PNAS и основаващо се на анализ на открити останки, предоставя доказателства, че видът Paranthropus robustus е притежавал силно огънати тазобедрени кости, които при маймуните се свързват с живота по дърветата.
Експертите са анализирали костните структури на две вкаменелости, открити в Южна Африка преди повече от 60 години, за които се смята, че са живели преди около 3 мил. години.
Ходели са на двата крака
И при двата фосила външната форма на костите беше много сходна с тази на маймуните, което предполага, че са ходили изправени и на два крака, но не и да ни каже повече.
Анализирайки вътрешната костна структура, която се формира в продължение на целия живот, в зависимост от условията му, екипът откри, че тазобедрената става на древните хора се е натоварвала по по-различен начин, отколкото се предполага за един ходещ само по земята човек. За Матю Скинър (Matthew Skinner) от университета в Кент и един от авторите на проекта, това е аргумент, който може „да разреши дебатите по въпроса: доколко катеренето по дърветата е било нормално за предците ни?“.
Експертът подчертава значението на анализа на вътрешнокостната структура, а не само на външната форма на костите, тъй като тя може да отговори „на интересни въпроси, относно еволюцията на редица ключови човешки поведения, като например изработката на инструменти“.
Превод от испански: Е-същност
Преводът е направен по 20minutos