Мултидисциплинарен екип от учени от САЩ, Китай и Обединеното кралство публикува в списание Nature проучване, идентифициращо две „аномални“ образувания в Земята, които вероятно са следи от сблъсъка, формирал Луната преди около 4,5 милиарда години .
Според тяхната хипотеза сблъсъкът между протопланета (планетарен ембрион) Тея и прото-Земята (Гея) преди около 4,5 милиарда години, е катаклизъм, който е оставил следи в земната мантия, видими и днес.
Луната се е образувала от фрагменти от сблъсъка, но много други фрагменти от Тея са останали дълбоко в мантията на Земята.
Учените установяват, че два големи региона на земната мантия (на около 2900 километра дълбочина) имат необичайно ниска сеизмична активност и са съставени от 2% до 3,5% по-плътна материя, отколкото заобикалящата ги мантия.
Тези два хетерогенни региона от мантията на Земята се простират на хиляди километри. Единият е под Африканската тектонска плоча, а другият – под Тихоокеанската тектонска плоча .
Учените предполагат, че плътната материя са фрагменти от мантията на Тея, които са останали дълбоко в прото-Земята след гигантския сблъсък, образувал Луната.
Енигмата на Луната
Доминиращата научна теория за формирането на нашия спътник предполага, че Луната е образувана след сблъсъка, преди 4,5 милиарда години, между ранната Земя (Гея) и протопланета с размерите на Марс, известна като Тея.
Компютърните симулации показват, че Луната се е образувала от отломки от Тея. А Гея, поради по-голямата си маса, е била само „леко замърсена“ от Тея.