Най-новото изображение от космическия телескоп Джеймс Уеб разкрива спектри, характерни за атмосфера, съдържаща газ метан и водни пари на екзопланетата WASP-80 b, съобщиха от NASA.
Към днешна дата водни пари са открити на повече от дузина планети, но метан (молекула, намираща се в изобилие в атмосферите на Юпитер, Сатурн, Уран и Нептун в Слънчевата система) не е откриван на екзопланети, изследвани с пространствена спектроскопия.
„Идентифицирахме тази неуловима молекула, което ни дава възможност за създаването на точен модел за раждането, растежа и еволюцията на планетата“, каза Тейлър Бел от Bay Area Environmental Research Institute (BAERI).
Учените добавят, че „чрез установяване на количеството метан и вода на планетата, можете да се разбере съотношението между въглеродните и кислородните атоми. Това съотношение е различно, в зависимост от това къде и кога са се формирали планетите. Следователно, съотношението въглерод/кислород е индикатор дали планетата се е формирала близо до своята звезда или по-далеч от нея“.
С температура от около 552°C (около 1025°F), WASP-80 b е това, което учените наричат „топъл Юпитер“ – планети, подобни по размер и маса на Юпитер, но с по-висока температура.
WASP-80 b се намира на 163 светлинни години от Земята, в съзвездието Орел и прави пълна обиколка около звездата си за 3 дни. Тъй като екзопланетата е много близко до звездата си, която, от своя страна, е доста отдалечена от Земята, е невъзможно да бъде видяна дори и с най-модерните телескопи.
Съвременните астрономи търсят екзопланети чрез метода на транзитната фотометрия, основан на наблюденията върху преминаването на планетата на фона на звезда. Методът позволява да се определят размерите, а в комбинация с метода на Доплер – и плътността на планетите. Дава информация за наличието и състава на атмосферата.
НАСА има опит с изпращане на космически кораби до газовите гиганти в нашата Слънчева система за измерване на количеството метан и други молекули в техните атмосфери.
И сега, когато открихме същия газ на екзопланета, можем да започнем да правим сравнение между планетите от Слънчевата система и тези – извън нея.