14 септември 2016 г., U PARK Gallery, Пловдив
„КОД ЧЕРВЕНО: ЛИТЕРАТУРА“ и ИК „ХЕРМЕС“ Ви канят на среща с Васил Георгиев и романа му Екс орбита.
Събитието ще се състои на 14 септември в U PARK Gallery
Начало: 19 часа
ВИЗИТКА НА АВТОРА:
Васил Георгиев е роден на 5 юли 1975 г. в гр. София. Завършва право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ през 2001 г. През 2008 г. защитава докторска дисертация в областта на правото на Европейския съюз. Работи като адвокат и преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и в Нов български университет.
Васил Георгиев пише кратки градски разкази, за които е характерна разнообразната тематика (от тежък ъндърграунд до социална проза), крайните настроения (от романтичен реализъм до брутален постмодерен експеримент), както и изненадващите и абсурдни сюжети и обрати.
Първият сборник с разкази на Васил Георгиев – „Будистки плаж“ (2008) е приет добре от литературната критика, а авторът е посочен като един от най-интересните автори на къси разкази от последните двадесет години. Сборникът е номиниран за наградата „Хеликон“ за 2009 г. и е един от фаворитите за спечелването ѝ, като в окончателното гласуване с един глас повече е предпочетен сборникът с разкази „Кратка история на самолета“ на Захари Карабашлиев.
Вторият сборник на Васил Георгиев – „Уличник. Истории на софийските улици“ е номиниран за Националната награда „Христо Г. Данов“ за българска книга на 2010 г. Книгата представлява сборник с най-добрите текстове на автора от списание „Една седмица в София“, в което от 2006 г. той всяка седмица представя портрета на една софийска улица.
През пролетта на 2013 г. излиза първият му роман – „Апарат“, антиутопия за консуматорското общество. Романът е номиниран за наградата „Хеликон“. През юни 2014 година е удостоен с наградата на Национален дарителски фонд „13 века България“ за „Български роман на годината“ на 2014 г.
Последният му роман “Екс орбита” /2016/ е сред пролетните номинации за награда “Хеликон” тази година.
ЗА КНИГАТА:
2097 година Пемпо и Марион се качват на велосипедите си, за да отидат и разберат какво е останало от къщата на прабаба им и прадядо им. В Самоград, в края на държавата, в онзи изолиран район, за който не се чува нищо или поне нищо добро.
В автономния град Марион изчезва, а Пемпо е отвлечен от трансменталистите – организация, която цели да спаси човечеството, като възсъедини човека с отдавна забравения Разум.
„Екс орбита“ е иронична антиутопия, към която ни тласкат съвременната масова култура и политика. В същото време „Екс орбита“ е увлекателен и динамичен биопънк роман.
А какво представлява „екс орбита“? Състояние на просветление? На нирвана? На връзка с Висшата сила? С коя Висша сила – Бог, Несъзнаваното или нещо още по-неясно? Заповядайте в книгата – тя е моето интелектуално предизвикателство към вас.