Поетът Георги Гаврилов и Радио Шумен ви канят на представянето на стихосбирките “Корабен дневник на книжната лодка” и “Пиета” в Шумен на 23.09, петък. Събитието ще се състои от 18 часа, в Арт салона на Радио Шумен, на адрес ул. „Добри Войников” 7 при вход свободен.
Георги Гаврилов е актуалният носител на наградата “Южна пролет” за поезия за 2016 година. Освен това има награди от Националния младежки конкурс “Веселин Ханчев” в Стара Загора, от Националния студентски литературен конкурс “Боян Пенев” в Шумен и от редица други конкурси.
Авторът е роден на 15 юни 1991 г. в София. През 2014 г. завършва специалност „Физика” в Софийски Университет „Свети Климент Охридски”. От 2012 г. работи в Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН. През годините е учил английски, френски и унгарски език. Негови стихове и статии са публикувани в „Литературен вестник”, в. „24 часа”, сп. ”Щастие” и други медии. През 2014 г. печели първа награда на Националния литературен конкурс „Море”, първо място на конкурса „Ирелевант”, както и номинация на Националния конкурс за интимна лирика „Магията Любов”. През 2015 г. е сред отличените на първото издание на Националния литературен конкурс „С море в сърцето”. Дебютната му стихосбирка се нарича „Корабен дневник на книжната лодка” (Издателска къща „Знаци”, 2015 г.), а втората – “Пиета” (същото издателство, 2016).
Георги Гаврилов е част от най-новото поколение в съвременната българска поезия, час от което са и Анна Лазарова, Ренета Бакалова, Димитър Манолов, Ралица Красимирова, Йоана Русева, Ирен Петрова, Андриана Спасова, които част от шуменци познават в качеството им на участници в различни издания на Националния студентски литературен конкурс „Боян Пенев” в Шумен. Тези поети са част от една генерация, която реализира българската литература в глобалността, вън от центробежността на националната локалност, в равноправен диалог със света, като отправят своите предизвикателства към миналото и настоящето, към традицията, към религиозното, към естетическото, към модернизма и постмодернизма. Като при това не им липсва енергия и индивидуалност за да се отграничават и помежду си, формирайки един дискурс на несъвпадащи изкази, без обща генеалогия, без обща визия за бъдеще, без обща ценност или антиценност.