Тази година през октомври и ноември се провеждат 27те Дни на японската култура в България. Програмата включва панорама на японското кино, фестивал за манга и аниме, демонстрации на японски бойни изкуства и традиционно облекло, концерти, изложби и тематични лекции в София, Русе, Пловдив, Казанлък, Габрово, Стара Загора, Сливен и други градове.
Българският хайку съюз (БХС) се включва в този пъстър фестивал с изложбата „Есенни багри” на хайга и икебана в Софийската градска библиотека – 22-26 окт. 2016, в която наред с есенните композиции на школата по икебана Сога, са представени както традиционна, рисувана с туш хайга, така и съвременна фотохайга. Изкуството хайга отразява японската концепция за съчетаване на рисунка с кратък стих, предимно хайку. И докато класическата хайга съдържа съвсем прости, елегантни образи, рисувани с туш, в днешно време за хайга се използват все повече акварели, фотографии, компютърни ефекти и дори колажи стига да се спазва основното правило – текст и образ да се намират в уникална симбиоза, която не просто да показва, но да предизвиква асоциативна връзка у зрителя/читателя.
В изложбата могат да се видят творби от: Александра Ивойлова, Александър Телалим, Антонина Караламбева, Весислава Савова, Владислав Христов, Даниела Симеоновска, Детелина Тихолова, Диляна Георгиева, Елисавета Шапкарева, Зорница Харизанова, Илияна Стоянова, Мая Любенова и Радка Миндова.
Наред с тази изложба на 25 октомври ще се проведе и поетичният рецитал „Есенни стъпки”, организиран от БХС специално за Дните на японската култура. Зорница Харизанова, секретар на съюза, е подбрала 100 есенни хайку и няколко тематични хайбуна от 35 съвременни хайку поети от България.
хайга в класически стил – Александър Телалим (калиграфия) и Константин Димитров (хайку)
хайга в класически стил от Детелина Тихолова, Добрич
съвременна фотохайга – Илияна Стоянова
съвременна фотохайга – Мая Любенова, носител на отличието “Master Haiga Artist”- 2009 на Световната хайку асоциация (WHA) в Япония