
“ Боже, защо Господ лъже ?” на Нидал Алгафари е роман за любовта, свободата, Бога, вярата, наказанието , в един окован от догматични представи свят, в който личностното израстване е осъзнат избор.
Първоначалният замисъл на автора е да напише филмов сценарий, но в процесът на писане сюжетът се разгръща в своята многопластовост и идеята за екранизация на такъв мащабен проект отпада. Така към днешна дата се появява романът “ Боже, защо Господ лъже ?”, последван от „Аллах, милост нямаш ли?” и „ Любиш ли, ти Бог си !”. Предстои излизането от печат на последния, четвърти роман от поредицата.
Заглавието е откровена провокация , отправната точка , която отвежда към идеята за Бог и Господ като две различни еманации на проявлението и осъзнатата духовност. Конфликтът между тях е породен от сливането на изначалната с наложената представа за Бог-творец и Господ се превръща в инструмент на наложените правила.
„Бродещата сюжетна линия”, отнасяща се до събитийността в текста, е само оня стълб, около който се изграждат идеите за противоречието между библейските текстове и църковната догма, за богомилството, като по-чистата форма на библейско познание, за забранената любов и отхвърления от обществото индивид, който, по един или друг начин, е престъпил канона за търсещия истината човек и изборът му да бъде свободен. Многопластовостта на сюжета, както развитието и израстването на художествените образи, е постигната с множество ретроспекции, които, нарушавайки естествения ход на събитията , връщат назад във времето, за да осветят конфликти, сетнешни поведения и характери. Въпросът за църквата, като медиатор между човека и Бога във възгледите на Богомил и Козма, са онзи съществен момент, който води читателя към много преосмисляния.
Бунтът срещу институционализирането на вярата , отнела човешкото познание за Бог и правото му да бъде творец , изречен в думите на Богомил: „А защо трябва да си между нас, отче? Аз говоря с Бог, както чувствам, рисувам, както обичам, както любя, както го нося в себе си тука – вътре. Ти защо си? ”.
Противоречието между библейските текстове и църковните тълкования съпътстват целия роман, развивайки го в няколко много красиви „севди”, които „Господ наказва, но Бог закриля”- любовта на Цвета, Калина , Ангелина, Козма, Богомил Чудотвореца като при всяка от тях, престъпването на Десетте божи заповеди, е неизбежно.
А дълбокото му осмисляне, кара Богомил да възкликне: „Тези заповеди не са Божии… Вие му ги преписвате и то така, че се лъжете в тях. ” Теологичните спорове, които, умиращият от чума Чудотворец, води с отец Козма, са призив към изгубеното право на свобода и любов , към изгубения Бог, затворен зад вратите на храма.
За правото на личен избор в шестата Божия заповед „ Не убивай”, Богомил обобщава: ”Тогава аз съм средство божие, отче! Чрез мен той изпълнява волята си за сетния ти час ! Иначе казано, черквата ти не трябва да ме съди за деянието ми, защото това е Божия воля! И ако аз не го направя, той жупел и пепел ще изсипе, както го е направил според писанията ти в Содом и Гомор, и пак ще е волята му! Та значи черквата ти трябва да ме уважава и тачи, за това що съм извършил… „Лъжат книгите ви, отче ! Или поне тези, които са ги писали са излъгали.”
Романът е своеобразна енциклопедия на езическите вярвания , народни традиции и обичаи. Особена е мистиката в пресъздаването на недотам познатото ни калушарство – един от най- вълнуващите ритуали по нашите земи – което само по себе си представлява тайно мъжко общество, което, с магическата сила на танца и с тайното познание, има силата да прогонва демонични същества, обладали човек или къща. Нестинарството и негласните обичаи, свързани със Спасовден , Еньовден, наричанията, заклинанията и магиите внасят допълнителен колорит в разбирането за народопсихологията ни от онова отминало време. Колоритът от културни универсалии, който съпътства неповторимите пейзажи, гарванът и змията имат своето знаково присъствие в текста и са ключови символи към неговото по – дълбоко осмисляне.
Архаичността на езика е необходимост за пресъздаване достоверността на времето.
За да поръчате или закупите книгата “ Боже, защо Господ лъже ?” на Нидал Алгафари, натиснете тук: Аlgafaribooks
Бoйка Денева