Международен екип от учени, предостави нови данни за мистериозния произход на „приказните кръгове“ – кръгове от растителност в най-сухите райони на планетата.
През последните години се появиха различни научни хипотези за произхода на тези „кръгове“, известни и като „вещерски кръгове“ или „стъпки от краката на боговете“, традиционно се свързват с митологията или легендите на различни култури.
Списание PNAS публикува заключенията от изследване, ръководено от учения от университета в Аликанте (Испания), Емилио Гуирадо. В проучването са идентифицирани 263 кръга в петнадесет страни на три континента, което представлява истински световен „атлас“ на тези кръгови обекти.
Проучването разкрива глобалното разпространение и екологичните условия на районите, в които се наблюдават „приказните кръгове“. Кръговете от растителност се наблюдават в напълно сухи и обширни територии. Характерни са предимно за Намибия и Австралия.
При това изследване, използвайки изображения от дистанционно наблюдение и модел от невронна мрежа, учените картографираха точните локации на кръговете по цялата планета.
Подробният анализ на данните показва общи характеристики на районите с кръговете – това са суха почва, високи температури, сезонни валежи, ниски нива на хранителни вещества в почвата и високо съдържание на пясък.
Термитните гнезда в кръговете, характерни за някои райони, като Намибия, също са фактор при разпространението им.
Регионите с „приказни кръгове“ имат по-стабилна растителна продуктивност, отколкото региони без кръгове.
Как се образуват
Разбирането на начина, по-който се образуват кръговете, би позволило по-добър анализ на въздействието им върху стабилността и устойчивостта на екосистемите.
Според Емилио Гуирадо съществуват няколко хипотези, обясняващи възникването на „приказните кръгове“ – от ролята на термитите до самоорганизиране на растителността .
Гуирадо казва, че са открили нови, неизвестни досега райони с кръгове и са анализирали причините, които биха довели до зараждането им (като валежи, съдържанието на азот в почвата, съдържание на пясък или присъствие на термити).
„Изследванията показват, че климат с малко валежи, ниско съдържание на азот в почвата или висок процент на пясък, са най-важните фактори за наличието на кръгове точно там“, казва Гуирадо.
В проучването се добавя, че размерът и кръглата форма са пряко свързани с индекса за суша на почвата, нивото на валежите и еватранспирацията (изпарения от земята и от листата на растенията).
Тоест, колкото по-суха е почвата, толкова повече се увеличава размерът на „приказните кръгове“.
Преди това изследване кръгове бяха регистрирани само в Намибия и Австралия. Сега става ясно, че има стотици места по света, украсени с „приказни кръгове“ – Сахел, Западна Сахара, Африканския рог, Мадагаскар, югозападна Азия и други.