Има послания, които вдъхновяват, мотивират и предизвикват. Нека добрите уроци никога не свършват, а обичта да бъде онова нещо, което носи дух на незабравимо детство и вдъхновява към добро.
“Обич за обич”- под това заглавие премина поредният открит “урок” в гр. Брегово. Той се проведе в салона на местното читалище. Инициативата е на проф. Венелин Терзиев, а идеята е съвместно с ученици и учители от Средно училище “Св.св. Кирил и Методий” да бъдат проведени 12 житейски урока, в които учениците се срещат с известни и талантливи личности, които да разкажат своя опит и да споделят пътя към постигането на целите. дава се и възможност за изява на талантите на децата на Брегово.
Двама артисти гостуваха в инициативата- Деян Неделчев, изпълнител на популярна музика с четири награди от международния песенен фестивал „Златният Орфей” и Ирина Флорова – Капелова- актриса от видинския драматичен театър „Владимир Трандафилов”. С разказа за живота си те показаха на учениците, че всеки трябва да се бори, за да осъществи мечтите си.
Деян Неделчев изпя няколко от най-популярните си песни, сред които “Обич за обич” и “Като лъвовете”. Ирина Флорова изпълни стихотворения от стихосбирката на Илияна Кръстева- директор на местното училище, както и текстове, чийто автор е проф. Венелин Терзиев. Етюди представи актрисата Десислава Цветкова, а рецитал на любовна лирика от български поети, изпълнения на песни и танци от учениците допълниха програмата. .
Откритите уроци се провеждат под патронажа на кмета на община Брегово Илиян Бърсанов и с благословията на Видинския митрополит Даниил.
проф. д.н. Венелин ТЕРЗИЕВ
С благодарност за публикацията на Е-същност!
Когато професор Венелин Терзиев прочете в открития си урок пред учениците, учителите и гостите на сцената на читалището в нашия граничен град Брегово, стиха на Леда Тасева – “Не ми отнемай простите неща”, се замислих за това, колко разпиляваме живота си, пренебрегвайки дребните поводи да бъдем щастливии да създаваме собствени пространства на добрите послания към другите. Усещането, че оставаме глухи и слепи за очевидната стойност на “простите неща” се превръща във вълнение от бъдещата им предстояща загуба. Срещите в образователния социум, които организира професор Терзиев са важни за децата,защото често са пренебрегвани и неразбирани в семействата си. Разкриването на таланта на едно дете е сложна задача. Намирането на хора, които да са вдъхновяващ пример е още по- сложна задача, но известният ни културтрегер го прави от сърце и душа.Завладяваща е неговата енергия и страст да бъде полезен. Думите за благодарност към него, няма как да отразят приноса му, който очертава бъдещето и посоката на българското образование.