-Активното участие и обучение чрез практическо приложение и преживяване на наученото част от обучението – как го определяте вие?
-Определям го като нов подход за представяне на знание , както и нов начин за неговото усвояване. Практически насочено обучение.
-Какви са ползите от подобно обучение?
-Получаването на по-широк кръг от практически насочени познания и умения, по-трайни във времето, биха довели до повишаване нивото на квалификация на трудещите се и качеството на пазара на труда като цяло. Това от своя страна би било плюс за работодателите в борбата им с конкуренцията и динамиката на вътрешните и глобални пазари.
-Какво е по-различно в предстоящия обучителен процес ще се случи във Вашето училище?
-Надявам се, че с промяната на методиките на обучение ще се увеличи нивото на усвояемост на учебното съдържание по предметите, което от своя страна би довело до подобряване качеството на образованието.
-Ученето в различен контекст помага учениците да се научат да бъдат адаптивни – това е една възможност, но как ще се получи при вас?
-Смятам, че STEM обучението като цяло ще задълбочи вниманието на учениците към предмета. Часовете ще бъдат по-привлекателни, ще се повиши и мотивацията за учене, а от там и повишено качество на образование.
-Забавлението не е ли изпитана технология, която подпомага този процес?
-Да, забавлението според мен подпомага обучението, но стига да не премине границата и да се превърне в анархия и липса на контрол върху учебния процес
-Кога според вас трябва да започнем с преподаването на STEM?
-Възможно по-скоро.
-Как ще приемат това ново начинание вашите ученици?
-Предполагам, позитивно, с удовлетворение. Времето ще покаже.
Владислав Йоцов Стефанов е на 47 години. Той е роден и живее във Видин. От първи до седми клас учи в Основно училище „Иван Вазов“ в родния град. През 1996 г. получава средното си образование в ГПЧЕ „Йордан Радичков“, а висшето си образование в Русенски университет „Ангел Кънчев“. Инженер е по информационни технологии.
През 2001 година започва да работи като преподавател по информатика и ИТ в СОУ „Цар Симеон Велики“ във Видин, където до 2007 година заемам и длъжността РНИКТ.
В периода от 2008 г. до 2011 г. е в екипа на Община Видин, първоначално като началник на отдел, а по-късно става председател на комисията по ВМПГО към Общински съвет на община Видин.
В училището в гр. Брегово постъпва на работа през 2010 година като учител по ИТ, а сега е ръководител на направление „ИКТ“. Освен по предметите в профилираните модули свързани с информационните технологии води занятия и по два предмета със земеделска насоченост.
От 2015 година е земеделски производител под биологичен контрол на сини сливи. Сега се занимава и с пчеларство в семейните пчелини.