Хамас е организация, създадена през 1987 г. от имама Ахмед Ясин в еда от кулминациите на палестинско-израелския конфликт. Възниква като опозиция на Организацията за освобождение на Палестина (ООП), легитимната власт в Палестина, ръководена от Ясер Арафат. Според лидерите на Хамас ООП не е в състояние да защити интересите на палестинския народ, а с неадекватните си решения индиректно съдейства за окупационната политика на Израел.
Идеология
Идеологията на Хамас е симбиоза между национализъм и политическия ислям на египетското Мюсюлманско братство .
Повечето от членовете на Хамас са салафити*, поради което се придържат към строгото тълкуване на исляма. В този смисъл, политическата им визия за палестинска държава, е държава, управлявана от шариата.
Цел
Единствената цел на Хамас е създаването на независима палестинска държава. Спорният казус в тази цел са териториите, които те сметат, че трябва да образуват новата Палестина – Западния бряг, Газа и сегашен Израел. Хамас не приема споразуменията от Осло от 1993 г. между ООП и Израел и затова отказва да бъде част от международно признатата палестинската национална власт.
Израел
Основен фокус в публичните изявления на Хамас е отричането на легитимността на държавата Израел.
Методи
Методите на Хамас за постигане на политическите цели съчетават социална мобилизация, политически преговори и насилствена принуда. Приемането на насилието, като легитимен инструмент за постигане на политически цели, е една от основните характеристики на ислямския джихад. Затова Хамас често е смятана за джихадистка групировка.
Това твърдение, обаче, се нуждае от пояснение. Хамас не са типични джихадисти, като Ал Кайда или Ислямска държава, за които въоръжената борба е единственото възможно средство за постигане на политически цели. Хамас, подобно на Мюсюлманското братство, не изключва насилието като стратегия, но възприема и други инструменти за постигане на резултати.
Тероризъм
Да наречем Хамас терористична групировка е проява на опростено мислене. Въпреки че се положиха усилия за обективна таксономия на тероризма, все още има неяснота в класификацията.
ООН, Европейският съюз, Съединените щати, Канада, Япония, Австралия, Парагвай, Организацията на американските държави и Египет държат Хамас в черния списък на терористичните организации. Швейцария, Норвегия, Русия, Бразилия, Турция и Китай не смятат Хамас за терористична групировка.
Египетското Мюсюлманско братство, което понастоящем е извън закона, в миналото, в зависимост от нагласите, е било легално политическо движение.
Политика
Хамас смята себе си за политическо движение и в Палестина функционира като политическа партия. Пример за това е кандидатирането за изборите през 2006 г., които печели с абсолютно мнозинство пред Ал Фатах. Международната общност, обаче, не призна изборните резултати. Това генерира политическа криза (Ал Фатах контролира Западния бряг, а Хамас – Газа), която захранва ескалацията на конфликта такъв, какъвто го познаваме днес.
Въпреки че през 2017 г. Хамас декларира, че приема легитимността на Палестинската национална власт в Газа, влиянието ѝ в региона е решаващо.
Тази фрагментация в контрола на палестинската територия – от една страна, Палестинската национална власт (международно признатото правителство, представляващо всички палестинци) и от друга, фактическият контрол на Газа от Хамас – е безумният аргументът на Израел за окупация и блокада на региона.
По този начин конфликтът, който продължава от десетилетия, вместо да затихва, продължава да се разраства по-интензивен и тревожен от всякога.
* Салафизъм – сунитско течение в исляма, чиито последователи се обявяват срещу елементите (нововъведения), привнесени в исляма от други религии или философски системи. Салафитите проповядват изначалното разбиране на исляма – чист ислям, и търсене на смисъла, изначално заложен от Аллах в Корана.