–Активното участие и обучение чрез практическо приложение и преживяване на наученото част от обучението – как го определяте вие?
-Учениците вземат участие в експерименти, биват насърчавани да споделят идеите си и да допринасят за развитие на групови проекти насочени към опознаване на света около тях. Активното участие и обучение чрез практическо приложение и преживяване на наученото, са основните принципи залегнали във всеки урок.
-Какви са ползите от подобно обучение?
-Предимствата на STEM обучението е обединяването на отделните предмети в интегрирана учебна програма. Всеки урок освен знания води и до придобиването на различни умения и компетентности. Това позволява на децата да разберат връзките между предметите, които изучават в училище. Да си отговорят на въпроси като: „Защо ми е необходимо това знание?“, „Къде ще използвам, това което уча?“
-Какво е по-различно в предстоящия обучителен процес ще се случи във Вашето училище?
-Обучението по STEM дава възможност на децата да изградят една цялостна картина за света, в който живеят. Чрез изследване и игра те се учат сами да правят изводи, да си обясняват дадени явления и да съставят собствена гледна точка за природата, хората, социалната и културна среда, която ги заобикаля на локално и глобално ниво.
-Ученето в различен контекст помага учениците да се научат да бъдат адаптивни – това е една възможност, но как ще се получи при вас?
-Иновативният подход позволява на учениците да преминат отвъд придобиването на теоретични знания и да се насочат към практическото прилагане на наученото. По този начин те придобиват широк спектър от умения и компетенции, които ще са им необходими в 21-век.
–Забавлението не е ли изпитана технология, която подпомага този процес?
-Учениците често губят интерес по време на час, но интерактивните методи на обучение създават атмосфера на внимание и желание за участие. Затова, направете уроците си интересни, вълнуващи и забавни. Разказването не е преподаване и слушането не е разбиране.
-Кога според вас трябва да започнем с преподаването на STEM?
-STEM базираното обучение може да започне в най-ранна детска възраст. Преживяванията, които децата имат в ранните си години са изключително важни. От основно значение е да се създадат възможности за учене в забавна и безопасна среда.
-Как ще приемат това ново начинание вашите ученици?
-И колкото и сложно да звучи това – всъщност не е. Обучението чрез игра и симулиране на реални ситуации е обект на множество образователни принципи. Ключовото при STEM е, че всички обучителни дейности се базират на намирането на решение на проблеми от реалния свят и акцентира върху ученето, основано на проекти. Най-добрият начин за възпитаване на любов към ученето е да се насърчи любопитството.
Илияна Велизарова Панова е родена във Видин, а днес живее и работи в гр. Брегово. От първи до дванадесети клас учи в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Брегово, а висшето си образование завършва във Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“. През 2022 г. завършва обучение и в Аграрен университет в Пловдив със специалност „Дигитализация и управление на растениевъдството“. Има придобита II-ри ПКС и икономическа педагогика.
Трудовата си кариера започва през 1999 г година, като преподавател по професионална подготовка в ПГ по земеделие „Васил Левски“ в гр. Брегово, а от 2011 г. работи в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ като преподавател по професионална подготовка.