Зловещата участ на момчето фараон
Откакто отворили вратата към богато украсената му погребална камера, животът на Тутанкамон, станал обект на догадки и спекулации. Днес историците смятат, че е възможно той да е бил убит и се опитват да разкрият извършителя отпреди 3350 години.
Стъпало от грубо издялан камък, открито в Долината на царете в Египет, довело до една от най-значимите археологически находки. От него започвало стълбището към гробницата на младия фараон Тутанкамон. Сензационната новина за откритието на британския археолог Хауърд Картър от ноември 1922 г. обиколила водещите вестници по цял свят.
Близо десетилетие било необходимо, за да се изследват и опишат всички богатства в гробницата, на които попаднали специалистите, въпреки че част от намереното останало непроучено. „Тайната на живота му все още не е разгадана – записал Картър. – Тъмнината постепенно се разсейва, но все още не се е отдръпнала.“
Повече от 80 години историците се опитват да се доберат до истината за смъртта на 18-годишния фараон. Има вероятност тялото му да се запази, ако се увие в синтетична материя, което би възпрепятствало по-нататъшните изследвания, а иначе единствените останали доказателства са доклад от аутопсия от 1922 г. и рентгенова снимка, направена преди 40 години. Но ключът към разгадаването на тайната е в тях и те поставят въпроса: бил ли е убит Тутанкамон?
Историците години наред изучавали египетски папируси с надеждата да открият сведения за него. Смята се, че той е бил син (или зет) на Ехнатон, десетия фараон от XVIII династия. По време на 17-го- дишното управление на Ехнатон (Аменхотеп IV) в Египет се стигнало до вълнения. Фараонът нанесъл удар на жреците, като затворил храмовете и забранил почитането на боговете с изключение на един – Атон, божество с неземна форма, изобразявано под формата на слънчев диск с излизащи от него лъчи. Ехнатон построил разкошна нова столица Ахетатон (днес Тел-ал-Амарна), но изграждането й разорило страната. Именно там, сред дворцови интриги и политически задкулисни игри, израснал Тутанкамон. След смъртта на Ехнатон животът на 9-годишния му син се преобразил. Жреците зачеркнали името на ненавистния владетел от страниците на историята, а и гробницата му не е открита до днес.
Сътресения и борби
Младият Тутанкамон вероятно се е вслушал в съветите на противниците на бащината му политика. Той възстановил традиционната религия и статут на жреците, като отново отворил храмовете за вярващите. На огромен камък в Тива, известен като „Стела на реставрацията“, бил изсечен следният текст: „Той възвърна всичко, що бе разрушено, за да бъде то паметник негов за вечни времена. С десницата си възцари ред из цялата страна и върна богиня Маат на мястото й. Намали престъпленията и възстанови страната, каквато бе в деня на Сътворението.“
Младият фараон се установил в старата столица Мемфис. Оженил се за по-голямата си полусестра Анхесенамон и вероятно се надявал на дълго и успешно царуване. Съдбата обаче отредила управлението му да продължи по-малко от десетилетие.
Загадката около смъртта на младежа само се задълбочила при първоначалното изследване на мумията. Тя лежала в 3 саркофага, поставени един в друг – най-вътрешният бил от ковано злато и фараонът бил с посмъртна маска на лицето си. Картър и помощникът му, д-р Дъглас Дери, професор по анатомия от университета в Кайро, се затруднили сериозно с отварянето на ковчезите. И когато най-накрая изкъртили с лост капака на последния от трите, те установили, че субстанция, подобна на смола, е слепила мумията със саркофага й.
За изваждането й Дери използвал длето, след което била извършена аутопсия с отделяне на главата от тялото и с разполовяване на торса по дължина. Не открили нищо особено. Кожата била твърда и напоена с лепкава смола. Дери не забелязал, че гръдната кост и част от ребрата били отделени преди балсамирането и не могъл да установи причината за смъртта.
Самата гробница на Тутанкамон показвала, че той е умрял внезапно. Тя била много по-скромна от обикновено. Най-вероятно е била строена за високопоставен египтянин, но е била реквизирана спешно за извършването на погребението и балсамирането на фараона в рамките на приетите за целта 70 дни.
Убийство?
Първите версии за убийство били изложени през 1968 г., когато мумията била изследвана отново с рентгенови апарати. Британският анатом професор Роналд Харисън разтълкувал снимките. Той забелязал необичайна костна деформация в лявата част на черепната кутия. „Рентгенографията показва, че парче кост се е отчупило от черепа – записал той. – Това може да означава, че Тутанкамон е умрял от мозъчен кръвоизлив, причинен от удар с тъп предмет по главата.“
Това все още не било убедително доказателство за убийство. Възможно е длетото на Дери да е откъртило парченце от шийния прешлен по време на първата аутопсия и то да се е забило в черепа. Друго обяснение предполага, че набързо извършеното балсамиране на Тутанкамон не е било направено прецизно, по каноните от времето на XVIII династия, и това би могло да е причина за отчупването на костта.
През 1996 г. американският египтолог Боб Брайър предоставил рентгеновите снимки на д-р Джералд Ървин, травматолог от университета в Лонг Айлънд. Той забелязал „тъмна сянка“ върху тях и предположил, че става дума за кръвен съсирек, вероятно причинен от удар по главата. Дали това доказателство потвърждавало убийството на фараона? Трудно може да се твърди със сигурност. Разположението на сянката показвало нараняване в долната част на тила – място, добре защитено от шийните мускули и не особено подходящо за хладнокръвно убийство.
Кой е желаел смъртта на фараона? Анхесенамон е имала най-лесен достъп до него, но всички древни изображения показват съпрузите като любяща двойка. Двете мумии на новородени в гробницата на Тутанкамон свидетелстват за усилията на двамата да се сдобият с наследници. Великият везир Ейе имал най-голям интерес да се отърве от младия фараон. Независимо че не е бил негов кръвен роднина, той го наследил на трона и взел за съпруга вдовицата му. Боб Брайър предполага, че Ейе е бил в състояние да организира убийството, защото точно той е контролирал достъпа до Тутанкамон.
Когато младият владетел пораснал и започнал да взема решенията си самостоятелно, влиянието на съветника е намаляло. Няма как той да не е осъзнавал, че този път жа- дуваният трон му се изплъзва. Ако съпругата на фараона родяла син и наследник, надеждите на Ейе за престола ставали неосъществими.
Другият заподозрян е Хоремхеб, главнокомандващ египетската армия и един от най-близките съветници на фараона. Човек без благороднически произход, но изпълнен с амбиции, той бил единственият придворен, който не оставил никакъв предмет за спомен в гробницата, което било проява на изключително неуважение. Самият Хоремхеб заел трона само четири години след смъртта на младия фараон и веднага заповядал да се заличат всички писмени свидетелства за Тутанкамон из цялата страна и навсякъде името му да бъде заменено с неговото. Според една доста правдоподобна теория възможно е Ейе и Хоремхеб съвместно да са замислили и извършили убийството на владетеля.
Противоречиви данни
С фактите, с които разполагат, историците не са в състояние да заключат, че Тутанкамон е бил убит. Според друга версия по въпроса на оригиналната рентгенова снимка, която Дери направил на мумията, се вижда вродена гръбначна деформация (сколиоза), а намерените в гробницата 130 бастуна подкрепят хипотезата. Ако младежът е страдал от недъг, ранната му смърт е лесно обяснима, загцото при тези обстоятелства древната медицина не е можела да го опази от чума или друга инфекция например.
На някои изображения обаче Тутанкамон изглежда в цветущо здраве, излязъл на лов в колесница с галопиращи коне и поводи, увити около кръста, за да може да мята копието с освободените си ръце. Това опровергава версията за неговия гръбначен проблем, но пък ражда нова. Той може и да е претърпял злополука, докато се е носел с колесницата си, което да е наложило отстраняването на счупените ребра и гръдната кост при балсамирането му. Предположението обяснява лошото състояние на тленните останки.
Голямото количество смола в саркофага подкрепя подобна теория. Ако смъртта е настъпила по време на лов далеч от двореца, вероятно наистина е било необходимо тя да е в изобилие, за да се прикрие миризмата на разлагаща се плът. Възможно е и владетелят да е паднал случайно от колесницата си, в резултат на което да е загинал под колелата й.
Въпреки че хипотезата за злополука е напълно вероятна, нищо не обяснява страха, обхванал двора след смъртта на Тутанкамон. Писмата, изпращани от вдовицата му Анхесенамон, са изпълнени с мрачни предчувствия и предупреждение, че заплахата идва от един слуга. Дали това би могло да се сметне за поредно доказателство в подкрепа на теорията на Брайър, според която бившият везир Ейе, поставил си за цел да стане следващият фараон посредством брака си с Анхесенамон, е търсеният убиец?
Можем да се досетим за душевното състояние на Анхесенамон от писмото й до владетеля на Хетия, съседна държава и заклет враг на Египет, в което тя го моли да прати в Египет своя син, за да се ожени за нея.
Отчаяните й слова като по чудо са запазени върху глинена плоча.
„Аз никога не ще избера мой слуга за свой съпруг – е написала тя. – Много съм уплашена.“
Египтологьт Боб Брайър от университета в Лонг Айлънд (вдясно) е поредният учен, претендиращ да е разбудил едно от най-старите неразгадани убийства. На пресконференция през януари 1997 г. той обявил, че убиецът на Тутанкамон не бил кой да е, а великият везир и негов най-близък довереник – Ейе.
Доказателството на Брайър се основава на медицинските данни, че Тутанкамон е бил убит с удар в тила, вероятно докато е спял. Ученият и колегата му д-р Джералд Ървин, медицински ръководител на факултета по радиологични технологии в университета в Лонг Айлънд, са уверени, че рентгеновата снимка също показва мозъчен хематом, довел до бавна и мъчителна смърт в резултат от нараняване.
Подозренията на Брайър паднали върху Ейе заради мотива и възможността, с които разполагал. Известно е, че Ейе е приемник на Тутанкамон и че се е оженил за вдовицата му, Анхесенамон. Тъй като фараонът не бил оставил законен наследник, според Брайър, Ейе е поставил съпругата му пред свършен факт.
Тази публикация достига до вас със съдействието на Бойка Денева
Прочетете още: История и мит Сезон България